http://www.allancup.ca                     .http://www.hockeycanada.ca           http://www.allancup2014.com 

 

 

Bentley Generals
 SouthEast Prairie Thunder Manitoba
Dundas Real McCoys
Bentley Generals
South East Prairie Thunder
Kenora Thistles
Brantford Blast

Clarenville Caribous

Host
 Pacific
West 
HNO
OHF  
Atlantic 

Division One
Number in front of team indicates final seeding after Round Robin

Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
1.Clarenville
2
2
0
0
11
4
4
0.73333
4.Brantford
2
1
1
0
7
10
2
0.41176
5.Kenora
2
0
2
0
6
10
0
0.37500

Round Robin Division champ advances to Semi final
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Division Two
Number in front of team indicates final seeding after Round Robin

Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
2.Dundas
2
2
0
0
10
5
4
0.66666
3.South East
2
1
1
0
6
5
2
0.54545
6.Bentley
2
0
2
0
3
9
0
0.25000

Round Robin Division champ advances to Semi final

Round Robin Schedule

          

Seeding of Teams after Round Robin

1.Clarenville
2.Dundas
3.South East
4.Brantford
5.Kenora
6.Bentley

a

Round Robin
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Round Robin Mon Apr 14 15:30 Kenora 4 Brantford 5 Game One Game One
Round Robin Mon Apr 14 19:30 South East 3 Dundas 4 Game Two Game Two
Round Robin Tues Apr 15 15:30 Clarenville 5 Kenora 2 Game Three Game Three
Round Robin Tues Apr 15 19:30 Dundas 6 Bentley 2 Game Four Game Four
Round Robin Wed Apr 16 15:30 Brantford 2 Clarenville 6 Game Five Game Five
Round Robin Wed Apr 16 19:30 Bentley 1 South East 3 Game Six Game Six

Playoff Schedule
Note:   Host team always plays late game.  If pairings have them playing at 15:30 then they and other 15:30 team will play at 19:30

Playoff Round
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Quarter Final
Thurs Apr 17
15:30 Bentley Brantford Game Seven Game Seven  
Quarter Final Thurs Apr 17 19:30 Kenora South East Game Eight  Game Eight
Semi Final Fri Apr 18 15:30 Bentley Clarenville Game Nine Game Nine  
Semi Final Fri Apr 18 19:30 Kenora Dundas Game Ten  Game Ten
Final Sat Apr 19 15:00 Dundas Clarenville Game Eleven Game Eleven 

Arena    Post Game

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

        http://www.allancup.ca                         .http://www.hockeycanada.ca