http://www.allancup.ca            http://www.2015allancup.ca............http://www.hockeycanada.ca

 

 

Bentley Generals
SouthEast Prairie Thunder Manitoba
  
Bentley Generals
South East Prairie Thunder
Dundas Real McCoys
Lameque Au P'tit Mousse
Grand Falls-Windsor Cataracts

Clarenville Caribous

 Pacific
West 
Central
New Brunswick
Newfoundland
Host

qq

Playoff Round
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Quarter Final Thurs Apr 16 16:00 Lameque 2 GF-Windsor 4 Game Seven Game Seven
Quarter Final Thurs Apr 16 20:00 Dundas Clarenville Game Eight  Game Eight
Semi Final Fri Apr 17 16:00 GF-Windsor Bentley Game Nine Game Nine  
Semi Final Fri Apr 17 20:00 Clarenville South East Game Ten  Game Ten
Final Sat Apr 18 18:30 South East  Bentley Game Eleven  Game Eleven 

 

Round Robin Schedule
Round Robin
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Round Robin Mon Apr 13 16:00 Dundas GF-Windsor   Game One Game One
Round Robin Mon Apr 13 20:00 Lameque  Clarenville Game Two Game Two
Round Robin Tues Apr 14 16:00 South East   Dundas Game Three Game Three
Round Robin Tues Apr 14 20:00 Clarenville   Bentley Game Four Game Four
Round Robin Wed Apr 15 16:00 GF-Windsor    South East Game Five Game Five
Round Robin Wed Apr 15 20:00  Bentley Lameque   Game Six Game Six


Division One
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
South East
2
2
0
0
6
4
4
.6000
Grand Falls-Windsor
2
1
1
0
6
5
2
.5454
Dundas
2
0
2
0
6
9
0
.4000

Round Robin Division champ advances to Semi final
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Division Two
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
 Bentley
2
2
0
0
7
3
4
.7000
Clarenville
2
1
1
0
7
4
2
.6363
Lameque
2
0
2
0
2
9
0
.1818

Round Robin Division champ advances to Semi final

Seeding after Round Robin
1.Bentley
     2.South East
     3.Clarenville
                      4.Grand-Falls Windsor
                       5.Dundas Real McCoys
   6.Lameque

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

      http://www.allancup.ca            http://www.2015allancup.ca............http://www.hockeycanada.ca