http://www.allancup.ca            ..         ....http://www.hockeycanada.ca 

 

Bentley Generals
SouthEast Prairie Thunder Manitoba
   
Lacombe
South East
Stoney Creek
Lamèque
Grand Falls-Windsor

Bouctouche Dodge Ram JCs

 Pacific
West
Central
New Brunswick
Atlantic
Host

y


Round Robin
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Round Robin Mon Apr 10 16:00 Stoney Creek Lamèque Game One Game One
Round Robin Mon Apr 10 20:00 Grand Falls-Windsor Bouctouche 1 Game Two Game Two
Round Robin Tues Apr 11 16:00 South East 3 Stoney Creek 0 Game Three Game Three
Round Robin Tues Apr 11 20:00  Bouctouche Lacombe 5 OT Game Four Game Four
Round Robin Wed Apr 12 16:00 Lamèque South East 5 OT  Game Five Game Five
Round Robin Wed Apr 12 20:00 Lacombe Grand Falls-Windsor Game Six Game Six

Playoff Round
  Date Time Visitors   Home  
Summary
Photos
Quarter Final Thurs Apr 13 16:00 Lameque Lacombe 3 OT2 Game Seven Game Seven
Quarter Final Thurs Apr 13 20:00 Bouctouche Stoney Creek 0   0T1 Game Eight  Game Eight
Semi Final Fri Apr 14 16:00 Lacombe South East Game Nine Game Nine  
Semi Final Fri Apr 14 20:00 Bouctouche  Grand Falls-Windsor Game Ten Game Ten
Final Sat Apr 15 16:30
Lacombe
Grand Falls-Windsor
Game Eleven  Game Eleven 

 Division One   Lamèque, Stoney Creek,  South East
                 Division Two    Boutouche ,Grand Falls-Windsor, Lacombe

Division One Round Robin Standings
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
2 South East
2
1
1
0
8
6
2
.57142
3 Stoney Creek
2
1
1
0
5
5
2
.50000
5 Lamèque 
2
1
1
0
8
10
2
.44444
Round Robin Division champ advances to Semi final

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Division Two Round Robin Standings
Team
Games
Won
Lost
Tie
GF
GA
Points
GF/GF+GA
1 Grand Falls-Windsor
2
2
0
0
5
3
4
.62500
4 Lacombe
2
1
1
0
7
7
2
.50000
6 Bouctouche
2
0
2
0
5
7
0
.41666

Round Robin Division champ advances to Semi final

Seeding after Round Robin
1. Grand Falls-Wi ndsor
2 South East
3. Stoney Creek
4. Lacombe
5. Lamèque 
6. Bouctouche

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

As usual for the playoff rounds the host team always plays the late game even if playoff matchups would dictate the early game
(They would keep the same opponent just the game times would switch)

For Semi-Final games 9 and 10:

If the winners of games 7 and 8 are from DIFFERENT divisions, then they will play the Divisional Champion from their opposing Division.

However, if the winners of games 7 and 8 the two winners come from the SAME division,then the highest seeded team after
the completion of the Round Robin would play the lowest seeded team and the second seed would play the remaining team.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------
 

      http://www.allancup.ca         .........http://www.hockeycanada.ca